Yoga nedir?
Yoga fiziksel ve mental iyiliği arttırmak için yapılan egzersiz bütünüdür. Zihin ve bedende farkındalık, uyum ve dengenin sağlandığı içsel bir yolculuktur. Bu içe dönük yolculukta kişi yalnızca kendi ruhuna odaklanır ve onu dönüştürür.
Bu sayede içten dışa yenilenme hali söz konusudur. Durum neticesinde, bu yolda herkesin yoga tanımı kendine göre şekillenecek,çoğalarak bütünde birleşecektir…
Fakat biz genel itibariyle sizlere yoganın işlevlerinden bahsedelim:
Yoga; nefes pratiği, meditasyon pratiği, asana denilen poz pratikleriyle bir bütündür.
Yoga’nın 7’den 70’e herkesin yapabileceği seviye ve türleri vardır.
İçsel yolculuğumuzu sürdürürken asana pratikleriyle yoga sayesinde kasları güçlendirmek, esnekliği ve genel sağlığı arttırmak, doğru nefes alıp vermek, postür bozukluklarını en aza indirmek, yer etmiş ve hatta kronikleşmiş boyun, bel, sırt, omur, eklem gibi ağrıları hafifletmek mümkündür.
Asanalar aynı zamanda kas ve sinirler üzerine odaklanarak, bağışıklık sisteminin işlevi için hayati öneme sahip dengeli bir enerji üretmeye yardımcı olur.
Zihin-beden farkındalığına odaklanan kişinin, bir pozun ne kadar uzağa gidebileceğini algılayarak kişinin sınırlarını keşfetmesine olanak tanır.
Bedenin dönüşümü ise bu noktada mucizevidir. Yapamadığımız tüm hareketleri, doğru yönlendirme ve rutin şekilde pratik edinmeyle yapabiliyor olmak yogayı vazgeçilmez kılar.
Böylelikle haz ve istekle, kendinizi her an matın başında bulabilmeniz mümkündür 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  • Sınıflarımız