Sağlıklı Bi Yer
29 Haz
admin

Açık buzdolabı kapağı en çok enerji israfını yapıyor.

Sıcak yiyecekler buzdolabına koymadan oda ısısına getirilmeli. Sıcak dolaba konulan yiyecekler hem dolap ısısını düşürüyor hem de yiyeceğe zarar verebilir.

Yiyecek ömrünü uzatan püf noktalar;

Birlikte kullanılan malzemeler birbirine yakın veya yan yana konumlandırılmalı. Mesela kahvaltılıklar bir arada, soslar bir arada gibi. Çapraz bulaşmayı engellemek adına önemli bir durum.

Görünürlük önemli. Kaplarınızın boy ayarlarını yapın. En arkalara küçük kaplar koymayın görmeyip bozulma şansı çok ve boşa israf. Arkaya daha büyük ve yüksek kaplar koyun.

Olabildiğince dolapta cam kap kullanmaya çalışın.

Gözünüzün önündeki bir rafı veya bölümü zamanı geçmek üzere olan yiyeceklere ayırın. Dolapta öncelik sırası belirlerseniz israf etmezsiniz.

Genel olarak dolabın en üst rafı sıcak olur ve altlara inildikçe soğur.

Çabuk bozulabilecek ürünler dolabın en soğuk yerinde depolanmalı ki ömrü uzasın. Tavuk, et, şarküteri, peynir…)

Buzdolabının kapısı ise dolabın en az soğuyan yeri. İçecekler, soslar gibi zor bozulan ürünleri orada depolamakta fayda var. Yumurtayı kapakta değil orta raflarda depolayın ve kendi kartonu ile depolayın.

Çekmeceleri kontrollü kullanın. Yeşillikler nem ister. Ürünleri karışık koymayın yoksa çürüme ve fazla olgunlaşma olur. Ayıra biliyorsanız yeşillikleri diğer ürünlerden ayrı çekmecede depolayın. Nem ayarı yapabiliyorsanız nemli çekmecede yeşillik ve taze otlar, diğer çekmecede nem oranını düşürüp diğer ürünleri depolayın.

Dondurmak istediğiniz ürünü aldıktan sonra fazla bekletmeden dondurun.

Çözdürdüğünüz bir ürünü tekrar dondurmayın.

Dondurduğunuz ürünleri etiketleyin. İçinde ne olduğunu bilmek ilk hangisini tüketmeniz gerektiğinizi görmek için adını ve tarihini yazın.

Buzluğun kapısında çabuk eriyebilecek ürünleri koymayın. Dondurma gibi.

Sebze ve meyveler dondurulmadan önce iyice kurutulmalı.

Sıvı ve püre ürünlerde en az 2-3 cm üzerinde alan bırakın. Genişleme payı olmazsa ürün taşar.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir